Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Yasemin Ergene Forum

Ağustos 02, 2014, 01:27:59 ÖÖ
Haberler: Yasemin 'in      RESMİ  TWİTTER ADRESİ ;      https://twitter.com/yaseminozilhan 
Sayfa: [1]   Aşağı git

Gönderen Konu: Bir Genç Kızın Gizli Defteri Serisi - İPEK ONGUN  (Okunma sayısı 5887 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yasmin-m3rv3 wrote Bir Genç Kızın Gizli Defteri Serisi - İPEK ONGUN Eylül 12, 2009, 10:55:51 ÖS
Son Düzenleme: Ocak 05, 2010, 01:50:33 ÖS Gönderen: berivanbilir

Kitap Adı : Yaş On Yedi

Yazarı : İpek ONGUN

Editörü : Meltem ERKMEN

Boyutları : 135 * 195

Basım Tarihi : 22.09.2004

Basım Yeri :
İstanbul

Türü : Roman

Kısa özet :
Yaş On Yedi pembe ve bomboş romantik hayalleri değil orta sınıftan gelen gençliğin gerçek durumunu ele alıyor. Bu kitabın hem aile hem de okul yaşamındaki sorunları gerçeklikle ama umutsuzluğu kapılmadan sağlıklı bir yaklaşımla veren; aslında ağırbaşlı olmakla birlikte gülmece öğelerini de önemseyen; gerek edebi gerek eğitici değeri yüksek; tüm gençlerin ilgisini uyandırabilecek bir roman olduğuna inanıyorum.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yaş On Yedi pembe ve bomboş romantik hayalleri değil, orta sınıftan gelen gençliğin gerçek durumunu ele alıyor. Bu kitabın hem aile hem de okul yaşamındaki sorunları gerçeklikle, ama umutsuzluğu kapılmadan sağlıklı bir yaklaşımla veren; aslında ağırbaşlı olmakla birlikte gülmece öğelerini de önemseyen; gerek edebi, gerek eğitici değeri yüksek; tüm gençlerin ilgisini uyandırabilecek bir roman olduğuna inanıyorum.
                                                                                 Prof. Mina Urgan

..:::: Hasret & Murat ::::..
yasmin-m3rv3 wrote Ynt: Yaş 17 - İpek Ongun Eylül 12, 2009, 10:56:21 ÖS
Çok qüzel bi kitap tawsiye ederimmm.....

..:::: Hasret & Murat ::::..
berivanbilir wrote Ynt: Yaş 17 - İpek Ongun Ocak 05, 2010, 01:32:27 ÖS
Arkadaşlar Arasında 

Eğer sevinçlerimizi içimizde hasret olmadan paylaşabiliyorsak, dertlerimizi gizlice sevinmeden bölüşebiliyorsak, kötü kişi olmayı göze alarak birbirimize doğruyu söyleyebiliyorsak, böylece birbirimizi yanlışlardan koruyabiliyorsak, samimiyetle saygının ince çizgisini çizebiliyorsak, birbirimizi yargılamadan olduğumuz gibi kabullenebiliyorsak, dünyalara bedel bir dostluğa sahibiz demektir. Aldığımız kadar verdiğimiz böylesi bir dostluk, çocukluktan ölüme dek insanoğlunun edinebileceği en büyük zenginlik, kişinin kendine verebileceği en büyük armağandır!

berivanbilir wrote Ynt: Yaş 17 - İpek Ongun Ocak 05, 2010, 01:33:54 ÖS
Kendi Ayakları Üstünde   

Lise yılları sona ermekte...
Gelecekle ilgili doğru kararlar almak gerek.
Hangi meslek? Hangi üniversite?
Kendi ayaklarının üstünde durabilmek için sorular sormak,
düşünmek gerek.
Serra ile arkadaşları bu zor dönemi yine kah gülerek kah hüzünlenerek ama hep birbirlerine omuz vererek sürdürüyorlar.
Ya ilk gençlik aşkları?
Onlar ne olacak?

berivanbilir wrote Ynt: Yaş 17 - İpek Ongun Ocak 05, 2010, 01:37:03 ÖS
   Adım Adım Hayata

Üniversiteye giriş...
O ilk yılın heyecanı...
Arkadaşla paylaşılan kendine ait bir ev...
Küçük özgürlükler...
Serra bu yeni ortamda kimlerle arkadaş olacak?
Acaba onu neler bekliyor?
Ya aşk?

berivanbilir wrote Ynt: Yaş 17 - İpek Ongun Ocak 05, 2010, 01:40:37 ÖS
İşte Hayat 

Üniversitenin son yılında Serra ve arkadaşları günümüzün zor koşullarıyla baş etmeye çalışırken, onlara yine Doğanay Hoca sohbetleri yardımcı oluyor.
Soru soran kişinin, düşünen insan; düşünen kişininse gerçek anlamda özgür insan olduğunu; hayatını ve kişiliğini sorgulayarak amacını ve kendine özgü yaşam çizgisini oluşturup bir içgüç geliştirerek yaşamını anlamlı kılmanın önemini; gelir geçer değerlerdense evrensel değerlere sımsıkı sarılmanın tek çıkış yolu olduğunu tartışıyorlar. Ve bütün bunların yanı sıra yaşamla ilgili çok önemli bir ayrıntının farkına varıyorlar.
Hayatla ilgili bilgiler tersinden öğreniliyor.
Okulda önce çalışıp, öğrenip sonra sınanıyor insan.
Hayattaysa önce sınanıp sonra buradan bir şeyler öğreniyor.
Eğlenceli olaylarla, duygusal ilişkilerin güzellikleri ve sorunları arasında saklanmış bu hayat derslerini, İpek Ongun'un diğer kitaplarında olduğu gibi bir solukta okuyacaksınız.

berivanbilir wrote Ynt: Yaş 17 - İpek Ongun Ocak 05, 2010, 01:41:58 ÖS
  Şimdi Düğün Zamanı   

Bu aslında bir veda mektubu...
Serra'ya veda etme zamanı geldi.
İnanın, ben de sizler kadar hüzünlüyüm.
Dile kolay, tam on üç yıldır Serra'yla birlikte yaşadık,
sorunları aştık, ağladık, güldük.
Ama, bu süre de iyi işler de yaptık.
Ve bunları sizlerle el ele başardık.
Siz beni yönlendirdiniz, ben yazdım.
Ve bu kitaplar yazılırken sadece siz değil, ben de çok şey öğrendim.
Her yazarın bir çıkış noktası vardır.
Benim ki, 'gence hizmet!'
Bu, her şeyin önünde geliyor, benim için.
Her şeyin bir zamanı var deriz ya hep...
Şimdi düğün zamanı!

berivanbilir wrote Ynt: Yaş 17 - İpek Ongun Ocak 05, 2010, 01:45:04 ÖS
  Hayat Devam Ediyor

Hayatta ne çok yollar yürüyoruz.
Okul yolları... Çocukluk yolları... İlk gençliğin sancılı yolları... Üniversite yolları... Romantizmin acı tatlı yolları... Çalışma yolları...
Dönüp baktığımda bir prizma görüyorum sanki... Serra'nın ne çok yüzü var.
Çocuk Serra... Okullu Serra... Üniversiteli Serra... Aşık Serra..
Başka başka yollar, başka başka hayatlar, başka başka kimlikler, düşünceler, duruşlar...
Şimdiyse evlilik yolunda...
Hayat devam ediyor!   

berivanbilir wrote Ynt: Yaş 17 - İpek Ongun Ocak 05, 2010, 01:47:49 ÖS
Günler Akıp Giderken

Evet arkadaşlar
İpek Ongun 'un 8. kitabı Günler Akıp Giderken de çıktı.
Baharlar, kar taneleri ve güneş ışınları...
O ışınlar çiçeklere ve kar tanelerine vuruyor, simli ışıltılar oluşturuyordu.
İşte böylesi bir doğa görüntüsü içinde dedemle konuştum, anlattım, tüm
duygularımı paylaştım onunla.
Unutulmaz bir zaman dilimiydi benim için…
İşte böyle… Ve sonra…
Arkadaşlar… Gırgır şamata…
Bu da hayatın başka bir yüzü…
Sabah dedemle geçmişi ve bambaşka düşünceleri yaşamış, öğleden
sonraysa arkadaşlarla gelecek üstüne, bizden sonraki kuşak üstüne,
çocuklarımız üstüne eğlenceli konuşmalar yapmış, gülmüş, eğlenmiştik.
Ölüm ve doğum...
Geçmiş ve Gelecek...
Tıplı kar taneleri ve baharlar gibi...
Hayatımızı oluşturan değişik renkler...
Bitmedi bir de ofiste yaşananlar var.
Dedim ya süperstar gibiyim, diye.
Dün sabah ofise geldiğimde ne göreyim... Masam çiçekler içinde...
Ve bir not
"Tanrının verdiği en güzel hediye. Tadını çıkar."
Ve altında tüm çalışanların imzaları...
Kutlamalar. İyi dilekler... Çok çok hoştu.
İşte sayende yaşananlar, sevgili bebiş.
İstersen artık birbirimize iyi geceler, yedi cüceler diyelim ve uyuyalım.
Ne dersin?   

..vuslat.. wrote Ynt: Bir Genç Kızın Gizli Defteri Serisi - İPEK ONGUN Ocak 05, 2010, 02:54:42 ÖS

İlk gençlik yıllarımızda sırlarımızı ve yalnızlığımızı paylaşan,
bizleri yargılamadan dinleyen birilerine gereksinim duyarız.
Ve bu biri çoğu kez anı defterlerimizdir.
Herkesin hayallerini, umut ve sevgilerini içinde bulabileceği bir gençlik romanıdır

Cerrah_Ela wrote Ynt: Bir Genç Kızın Gizli Defteri Serisi - İPEK ONGUN Şubat 07, 2010, 06:41:51 ÖS
İpek Ongun

1961 yılında Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nden mezun olan İpek Ongun, yazı yaşamına 1980'de yayınlanan Mektup Arkadaşları'yla başladı.

Onu Kamp Arkadaşları ve Afacanlar Çetesi adlı çocuk kitapları izledi.Bunları izleyen Yaş On Yedi ve Bir Genç Kızın Gizli Defteri başlıklı yapıtlarıysa gençlik için yazılmış romanlardır.
Gençlik romanlarından sonra, gençlere yaşama kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda yardımcı olmasını amaçladığı bir üçlü yazdı. Adları Bir Pırıltıdır Yaşamak, Bu Hayat Sizin ve Lütfen Beni Anla olan bu kitapların ilki 1991 yılında TÜYAP'ta "Altın Kitap Ödülü"nü aldı. Ayrıca gençler için yaptığı bu çalışmalar nedeniyle kendisine Rotary Kulübü tarafından "1995-1996 Meslek Hizmetleri Ödülü" verildi. 1998 yılında da Oriflame Firması'nın 250.000 kişilik bir halk jürisine yaptırdığı anket sonucu yılın en başarılı kadın yazarı seçildi.
Bu çalışmalardan sonra tekrar romana dönen Ongun, Bir Genç Kızın Gizli Defteri'nin devamı olan Arkadaşlar Arasında ve Kendi Ayakları Üstünde, Adım Adım Hayata ve İşte Hayat'ı yazdı. Sabah gazetesindeki yazılarını Yarım Elma Gönül Alma ve Sabah Pırıltıları adlı iki kitapta topladı.

Evli ve iki kız annesi olan İpek Ongun, yazı yaşamını çok sevdiği Mersin'de sürdürmektedir.

Yasemin Ergene;
Fiziksel bir İmkansızlık..
Kimyasal bir Uyum..
Biyolojik bir Mucize..
Sen Hep Böyle Gülümse diye,
Ailen Her Zaman Seninle.. Tuğana(c)
Cerrah_Ela wrote Ynt: Bir Genç Kızın Gizli Defteri Serisi - İPEK ONGUN Şubat 07, 2010, 06:52:27 ÖS
İpek Ongun'un
Bir Genç Kızın Gizli Defteri Dizisinin Son Kitabı
-son derken devam edecek sanırım ama şu andaki son kitap -
Ya Sen Olmasayın

Aysun, yaz tatili için Almanya dan Türkiye ye gelirken, çelişkili duygular içindeydi.
Üstelik kendi arzusuyla değil, babasının zorlamasıyla gerçekleşiyordu bu gezi.
Kuzeni Özgür ve eşi Serra'yla anlaşabilecek miydi?
Ya Furkan?
O ne olacaktı?

Yaz sonunda, evine dönerken ise ne çok şey değişmişti.
Her şeyden önce ülkesine daha başka bir gözle bakar olmuş
Yeni arkadaşlar edinmiş
Serra yla sırlarını paylaşmış
Ve
Mustafa Kemal Atatürk ün ülke insanı için neler yapmış, onlara neler kazandırmış olduğunu öğrenmişti.

Yasemin Ergene;
Fiziksel bir İmkansızlık..
Kimyasal bir Uyum..
Biyolojik bir Mucize..
Sen Hep Böyle Gülümse diye,
Ailen Her Zaman Seninle.. Tuğana(c)
~TatLı Tart~ wrote Ynt: Bir Genç Kızın Gizli Defteri Serisi - İPEK ONGUN Şubat 25, 2010, 09:57:14 ÖS
9. [Ya Sen Olmasaydın] dahil olmak üzere hepsini okudum ve hastasıyım!! Bir günde bitirdiğim kitapları var. Okulda, tenefüslerde falan okuyodum. Öyle sürükleyici yanii!!

berivanbilir wrote Ynt: Bir Genç Kızın Gizli Defteri Serisi - İPEK ONGUN Şubat 26, 2010, 01:23:11 ÖS
Arkadaşlar yorumlarımızı Eklenen Bilgilere Yorumlar başlığına ekleyiniz.

Sayfa: [1]   Yukarı git